I. ULUSLARARASI PASTACILAR FESTİVALİ (2015)

Tarihi, doğal ve kültürel değerleri açısından önem taşıyan Çamlıhemşin’in turizm hareketliliğini çeşitlendiren ve bölgenin kültürel varlığını en iyi şekilde tanıtan Uluslararası Pastacılar Festivali 20 – 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Çamlıhemşin’de gerçekleşti.

Hemşinlileri Doğu Karadeniz’de yaşayanlardan ayıran en önemli özellikleri, kimlikleri haline gelen pastacılık ve fırıncılık mesleğidir. 19’uncu yüzyılın başlarında Rusya, Polonya ve Avrupa’nın bazı kentlerine giderek pastacılık ve fırıncılık mesleğini öğrenen Hemşinliler ’in pastacılık mesleğini Türkiye’ye nasıl yaydıklarını ve ülkemize yeni nesil pastacılar kazandıklarını bütün yönüyle anlattığımız Festivalimiz süresince çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
20 Mayıs 2015 tarihinde Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Metin Gültan, Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Okumuşoğlu ve Türkiye Pastacılar ve Lokantacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice’nin katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın Toplantısında festivalin çıkış noktası, amaçları ve programı basın mensupları ile paylaşıldı.

21 Mayıs 2015 tarihinde Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünden Kortej Yürüyüşle başlayan Festivalimize; Rize Valisi Ersin Yazıcı, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı ve AK Parti Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal ve Nusret Bayraktar, Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Çamlıhemşin Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Metin Gültan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Tulum eşliğinde Çamlıhemşin çıkışına kadar yapılan kortej yürüyüşü sonunda Pastane Kütüğü’nün açılışı yapıldı. Çamlıhemşinli pasta ustaları tarafından 80 kilogram malzeme kullanılarak 2 günde tamamlanan ve bölgenin sembollerinden olan "Fırtına Deresi üzerinde kemer köprü" figürlü pasta kesilerek davetlilere ikram edildi.
Açılış konuşmalarını yapanlar arasında Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ak Parti Rize Milletvekilleri olarak katılan Hasan Karal ve Nusret Bayraktar, Milliyetçi Hareket Partisi Rize Milletvekili Adayı Cem Kazmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Rize Milletvekili Adayı Kenan Bıyık yer aldı.

4 gün süren festivalde, Çamlıhemşinli pasta ustaları tarafından görsel şovlar eşliğinde pasta ve şekerlemeler misafirlere ikram edildi. Festival kapsamında ayrıca pasta yapımı, pastacılık tarihiyle ilgili belgesel gösterimleri ve söyleşiler de gerçekleştirildi.

Festival sponsorlarımız arasında; Marsa, Katsan, Arolez, Çankaya Sağlık, Atasoy, Rize Ticaret Borsası, Liva Pastanesi, Bens markaları yer aldı. Sponsorlarımız, halka ürünlerini tanıtırken, aynı zamanda eğitici sunumlarıyla pastacılık hakkında bilgi de verdiler.  
 
Kültürel değerlerimizi korumak üzere yaptığımız festivalimiz, hem bölge ekonomisine katkı sağlayan hem de bölgeyi farklı bir yönüyle sizlere sunan bir etkinlik olarak her sene 20 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecektir.
 
 
Select id,picture from site_pictures where parentid=19 order by ordernr